Truhlica na posteľnú bielizeň

1

Úložného priestoru nikdy nie je dosť a to platí aj vtedy, ak hovoríme o posteľnej bielizni. Čo tak zavrieť ju kdesi do truhlice, ktorá vyzerá dobre aj napriek tomu, že nie je ťažké vyrobiť ju?

Zámer je jednoduchý.  Truhlicový korpus z najlacnejšej obalovej drevotriesky hrúbky 12 milimetrov.  Pomyslenie na spájanie skrutkami znie šialene, ale s pomôckou Kreg Jig to ide skutočne jednoducho. S najkratšími skrutkami s dĺžkou 1″ s hrubým závitom a zmenšenou hlavou je možné vyrobiť škatuľu rýchlejšie, akoby si človek pomyslel. Pár dobre zameraných rezov, potom séria vŕtaní a všetko dať pekne dohromady. Bez lepidla, len tak nasucho.

002

Žiadna truhlica sa nezaobíde bez nôh. Tie ktoré som vyrábal unesú aj slona a zostavené sú formou stavebnice. Dve latky, spojené do tvaru písmena V a medzi ne vlepený hranolček. V surovej podobe to pripomína chodúle, na ktorých bude úložná bedňa stáť. A aby to nebolo také fádne, opäť sa dostávame k modelovaniu. Dva oblúkové rezy na pásovej píle a hneď to vyzerá k svetu. Obzvlášť ak sa v dielni nájde tanierová brúska pre vyhladenie, pretože s inými si človek zažije pri takejto výzve viac utrpenia ako sa patrí.

003

Z hranatého korpusu vznikne hneď čosi zaujímavé, keď sa jeho strany orámujú. Keďže mám možnosť zbierať skúsenosti s pneumatickým náradím Metabo, zisťujem, že to ide s klincovačkou omnoho rýchlejšie, ako pri tradičnom lepení a lisovaní zvierkami. Čelo a bočnice dostali pekné široké rámy na ktoré som nadložil nohy, zadná časť je vyplnená jednoduchými priečnikmi. I tak nebude nič vidieť, keď bude truhlica opretá o posteľ alebo o skriňu.

004

Milujem finále, keď sa fádne línie nábytku začnú meniť na čosi krásne. Tentokrát žiadne frézovanie, ale obkladanie lištami z obchodných sietí pre domácich majstrov. Výrobcom je firma Spálenský a musím povedať, že v tom širokom sortimente je z čoho vyberať. Či ide o suknice, rímsy alebo rámovanie. Reliéfy majú čosi do seba a ak človek zvládne presné rezanie uhlov a krátenie líšt, obloží nimi čokoľvek. Ale o tom niekedy nabudúce. A ak pribudne aj nejaká drevorezba, je to už ako šperk.

005

Výsledok? Myslím si, že truhlici svedčí nedbalý náter akrylovou farbou so štetcom v ruke a jemné dotieranie hrán polosuchým valčekom, tentokrát v bielom odtieni. Je v tom kus vidieka, tradície i moderny. Nie je to všedný kus nábytku, aký sa predáva v obchodnej sieti. Nespočet tieňov odhaľuje vrstvenie pri budovaní truhlice a skvele tomu napomáhajú aj reliéfy líšt. Veril by niekto tomu, že je to len vrstvená skladačka?

006

Podrobný popis stavby tejto truhlice a výkresy pre rezy jednotlivých dielcov nájdete v najbližšom čísle časopisu Urob si sám. Ak sa nemýlim, malo by to byť júnové číslo.

Milan Gigel
Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

1 komentár

Pridaj komentár