Ako vyrobiť lekárničku?

0

Bola to spontánna potreba. Ak sa škatuľky s liekmi váľajú pri počítači, medzi novinami a na knihách, asi by bolo lepšie dať ich kdesi na jedno miesto. Asi je lepším riešením nájsť niečo, čo by sa podobalo na lekárničku.

Tá moja vzišla z jednoduchých pravidiel. Musí byť plytká aby neprekážala v kúpeľni na stene, mala by vyzerať trochu krajšie ako škatuľa s červeným krížom na dvierkach. Určite nebude na škodu, ak bude rozdelená na priečinky, z ktorých niektoré zostanú otvorené, kým iné bude kryť nepriehľadné sklo

Začíname teda rámom. Táto skrinka je nedbalka, ktorá nevychádza z veľkého plánovania. Jednoducho dávam dosku k doske a držím sa len toho, aby boli ich šírky rovnaké. Všetko spájam lepidlom a klincami, rozhodujú viac kontúry ako stolárske zručnosti a dômyselné technológie. Jej zaťaženie bude predsa len minimálne.

DSC_6620

K rámu patrí tenký zadný panel, ktorý som si zlepil priam na mieru a  zopár predelov, do ktorých sa škatuľky a fľaštičky s liekmi vmestia. Je to hra, pri ktorej sa snažím naživo vyskúšať, čo sa kam vmestí a čo nie. Takéto je finále – dve vyššie police za dvierkami, tri nižšie v otvorenom čele a jedna voľná polica hore.

DSC_6636

Drevený rámik s poldrážkou je z odrezkov, ktoré som spojil Kreg Jigom. Sklo vlepujem na silikón, takže netreba márniť čas s detailmi. To čo by z rubu nevyzeralo dobre prelepím ako vždy papierovou páskou.

DSC_6662

Trochu kreatívnej práce s farbami a zbierajú sa nové skúsenosti. Tušili ste o tom, že ak namaľujete zadnú stranu skla, môže to vo finále vyzerať skutočne dobre? Dnes ich je povedľa smetiakov fúra a zaobstarať si zopár tabuliek na výplne dvierok nie je problém. Čo poviete na nejaký valček, šablóny či iné hry? Musí to vyzerať skvele.

DSC_6728

Finále je ako z ordinácie. Možno nie dnešnej, ale takto nejako sa mi vynárajú v hlave spomienky na minulosť. Slonová kosť, fádny uniformný výzor, jednoduché tvary ako v armáde. Možno som ju mohol spraviť v khaki odtieni. Určite jej však nechýba palička na zavesenie uteráka.

DSC_7087

Podrobný postup spolu s výkresmi pre stavbu tejto lekárničky som spracoval pre májové číslo časopisu Urob si sám.

Milan Gigel
Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

Pridaj komentár