Patina dokáže drevu prepožičať atraktívny vzhľad. Neznamená to však, že vždy musí byť iba tmavá, vypálená slnkom. Svetlé tóny s náznakom šedi, ktoré sú typické pre drevo vyplavené z morí, si môžete vytvoriť aj doma.

Hoci je drevo mŕtvym pomníkom predchádzajúceho života, predsa len rokmi mení svoju podobu. Smreková doska je po ohobľovaní bielučká ako papier a hladká ako kameň vytŕčajúci na brehu rieky. Stačí však niekoľko slnečných dní a začne svoju farbu meniť cez smotanovú, žltkastú, okrovú až po oranžovú. Postupom času naberá odtiene hnedej, až kým ju nadobro slnko neprefarbí do odtieňov horkej čokolády.

Mení sa aj vzhľad dosky. Najprv sa z jej hladučkého povrchu vytrčia prvé nezbedné vlákna dreva, potom sa začne meniť na prach jemnejšie drevo spomedzi letokruhov a keď prejdú desaťročia vrtochov počasia, vystúpia hrubé štruktúry reliéfov, medzi ktorými je trúsiaci sa drevný prach. Všetko je pôsobivé, úžasné a aj napriek hrubosti máme nutkanie všetkého sa dotknúť.

DSC_8991

Iný pohľad na veky minulé

Ak takéto drevo obrúsime, pod tmavými odtieňmi nájdeme oranžové a žlté tóny zostarnutého masívu. Čím hlbšie zachádzame, drevo je svetlejšie, avšak tratí sa aj jeho štruktúra. Stačí niekoľko prechodov hobľovačkou a opäť je pred nami bielučká doska, ako na začiatku tohto príbehu. Existuje spôsob, ako doske prinavrátiť svetlé odtiene, ale zachovať jej patinu?

Ak sa pustíme do práce šetrne, doska z vidieckej stodoly sa v priebehu krátkej chvíľky môže zmeniť na nepoznanie. Zachová si reliéf, bude ešte príjemnejšia na dotyk a popri tom zmení aj svoju farbu. Vykreslí všetky odtiene šedi, zapojí do nej belavé tóny a všetko podfarbí prirodzeným odtieňom masívu. To môže byť príjemná zmena nielen pri renovácii, ale aj pri výrobe dekorácií zo starého dreva.

DSC_8998

Najprv šetrné brúsenie

Silné lúče slnka a striedajúca sa vlhkosť spôsobili, že riedka drevná hmota medzi hustejšími letokruhmi stratila svoju pevnosť. Začala sa meniť na prach, ktorý drží na doske iba silou vôle. Pripomína hrdzu a má takmer všetky jej vlastnosti. Toto všetko musíme vybrať von bez toho, aby sme poškodili letokruhy.

To je práca pre brúsnu kefu. Má plastové vlákna, v ktorých sú zaliate brúsne zrnká – rovnaké ako tie v brúsnom papieri. Upevníte ju do hlavy vŕtačky a v smere priečne na letokruhy absolvujete krátke brúsenie.

DSC_9004

Ako pevná kefa na podlahu vyberie tento pomocník čiastky dreva, ktoré sa nadobro rozpadli. Reliéf sa prehĺbi a všetko je v bočnom svetle akési krajšie, rebrovanejšie, s mocnejšou štruktúrou.

Brúsny mop zahladí hrany

Ostré hrany, ktoré po takomto prebrúsení vzniknú nemusia byť príjemné tam, kde sa vecí chceme aj dotýkať. Ako ich šetrne vyhladiť bez toho, aby štruktúra utrpela? Riešením je brúsny mop.

Vyzerá, akoby ktosi vystrihol kruhy z brúsneho rúna, ktoré naskrutkoval na osku. Podobne ako pri kefovaní, aj tu iba stopku zovriete do hlavy vŕtačky a urobíte svoju prácu. Tento krok je omnoho menej prašný, výsledok je úžasný.

DSC_9015

Vidíte ako sa drevo hladí, leští a pritom si zachováva reliéfy. Dotknete sa ho a ihneď viete, že takýto povrch by ste prijali kdekoľvek na nábytku.

Savo zmení farebné tóny

Na dreve nám stále vidno že má za sebou roky nepohody, hoci o čosi zbledlo. Nie sú to však jasné tóny, všetko je skôr oranžové ako biele. Tu nám na pomoc prichádza jednoduchá chémia z domácnosti.

Ak ste si niekedy Savom Original obliali oblečenie, asi viete čo sa stalo. Organické farbivo sa rozložilo a na látke zostal svetlý fliačik. Podobné je to aj s drevom. Uložíte si ho na ihlany aby ste ho mohli upraviť z oboch strán, do maliarskej vaničky nalejete Savo a štetcom výdatne natriete všetky plochy dreva.

Lepšie je, ak má štetec syntetickú štetinu, prírodná by sa pri opakovanom používaní unavila, čo by bolo na škodu hlavne pri drahších štetcoch. My v našom prípade používame štetec značky Harris z radu Platinum, ktorého dlhá a tenká štetina výborne zabieha do štruktúrovaných reliéfov. Je pevná, avšak súčasne tenučká.

DSC_9021

Chvíľu sa zdá, že sa nič nedeje. Ba drevo ešte väčšmi stmavlo namiesto toho, aby nabralo svetlejšie tóny. Ako však chlór pôsobí, farbivá sa rozbíjajú a so schnutím sa objavuje výsledok. Plôšky zošedli, obeleli, stratili pasteloví tóny.

Opakovanie prináša vždy svetlejší výsledok, nám sa osvedčilo nanášanie novej vrstvy ešte za mokra. Máme však vyskúšané, že na znečistenom dreve efekt bielenia znásobí Domestos White&Shine. V tomto čistiacom prostriedku gelovitej konzistencie sa nachádza aj saponát, ktorý zlepší prenikanie chlóru do drevných vlákien.

DSC_9040

Oba prípravky možno miešať, účinnosť je spoľahlivá. Dôležité je iba vyvarovať sa do zaschnutia dotyku dreva s kovmi, pretože na mieste kontaktu vznikajú tmavé plochy.

Výsledok je úžasný

Málokto by veril, že tmavá doska môže cestovať v čase a zbaviť sa svojich tmavých tónov bez toho, aby prišla o dlhovekú patinu. Prirodzené starnutie je vždy krajšie ako umelé, hoci aj pre tmavnutie dreva existuje taktika, ktorá spoľahlivo funguje.

Vidíte rozdiel? Obe hviezdy boli vyrobené z tých istých doštičiek.

DSC_9028

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

24 KOMENTÁROV

 1. neskúšali ste niekto niečo menej agresívne (zapáchajúce). Potrebujem vybieliť kúsok dosky, nešlo by to napr. citrónom, sódou, octom alebo ja neviem nejakým bielidlom na prádlo či pracím prostriedkom na záclony?

  • Savo je tak dôkladne popísané, že tam už stáročia nie je čo testovať ani na zvieratkách, ani na ničom inom. Nie je to ani liečivo, ani kozmetika, neprichádza do kontaktu s organizmami.

 2. Dobry den,
  clanok ako dar z neba, prave robim nabytok zo stareho dreva, brusim ho mosadznym kotucom, ale vasa brusna kefa a mop je presne to co potrebujem, viem ze parkside sa predava v retazci a da sa kupit iba niekedy..kde vsak kupim kefu a mop prosim vas. A savo vyskusam, zda sa, ze pekne vytiahne farby.
  Dakujem

 3. Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či by ste mi nevedel poradiť ako sa zbaviť zeleno-hnedého sfarbenia vysušeného dreveného pňa (nachadza sa po okraji pna), ktoré vzniklo pravdepodobne po plesni. Savo sme skúšali ale nie toto originál. Skúšali sme savo proti plesni 🙂 A to nepomohlo a takisto nejaky pripravok od tikurila.

  • Prebrúsiť šmirgľom povrch aby bolo drevo obnažené a potom peroxid vodíka, alebo chlórové vápno. Pomôžu vybieliť pigmenty z húb, ale nespravia to úplne dokonale.

 4. mam problem,pred casom sme natreli altanok z fermezou a na streche zvnutra je stale lepkava.nejde ocistit ani brusenim a savo nepomaha ako odstranim špinavy lepkavy nater ?diky za radu

  • Fermež, ktorá je vyrobená z ľanového oleja, rozpúšťadla a kobaltového vysúšadla by nikdy nemala zostať lepkavá. Určite sa však lepkavý povrch bude dať umyť riedidlom C6000, acetónom, toulénom alebo pomarančovým olejom.

 5. Dobrý deň,
  z dovolenky som si priniesla naplavené drevo z mora. Je potrebné ho niečim natrieť,
  keď by som ho chcela použiť v exteriéri a chcem aby si zachovalo súčasný vzhľad alebo
  morská soľ už drevo zakonzervovala ?

  • Podobné drevo nájdete vyplavené aj pri našich riekach. Vo chvíli keď sa zastaví a zostane položené bez pohybu, vonku bude postupne hniť rovnako, ako každé iné drevo. Soľ sa z neho vyplaví, jeho vzhľad nemožno natrvalo uchovať. Pomôže, ak by ste ho bez ošetrenia nechali položené na štrkovom podklade. Ale i tam stmavne.

 6. Dobrý deň. Práve obkladám peknými bielymi smrekovymi doskami stenu. Je možné zachovať tú farbu naterom alebo ju musím každý rok bielit savom alebo brusit . Ďakujem

  • Smrekové drevo zožltne veľmi rýchlo. Na priamom slnku sú to dni, v interiéri týždne. Dá sa to vyriešiť bielym napúšťacím olejom, alebo bielou olejovou lazúrou, ale vzhľad je už iný ako pri čerstvom smrekovom dreve. Aj pod týmito bielymi priesvitnými nátermi bude smrek žltnúť. Je to jeho prirodzená vlastnosť.

  • Záleží na tom, čím bol urobený starý náter. Ak to bol napúšťací olej, alebo syntetická tenkovrstvová lazúra, potom sa Savo cez ne do dreva dostane. Ak to bola hrubovrstvová lazúra, krycia farba, lak, alebo akrylátová tenkovrstvová lazúra, Savo sa pod ne nedostane. Bude ich treba najprv obrúsiť.

 7. Dobrý deň,

  máme terasu zo sibírskej borovice. Natreli sme ju bezfarebným bochemitom a následne 2 bezfarebným Bondex extreme decking oil. Ďalší rok dosky už neboli až také svetlé, natreli sme ich 1 x Bondex extra decking oil. Po tejto zime sú terasové dosky dosť sivé. Myslíte si, že by bolo vhodné použiť vami popísanú metódu so Savom?

  Skúsili sme časť terasy (kolmo orientovanú) natrieť Olejom na drevo Plus Hornbach Douglaska, stmavlo to, ako natreté použitým motorovým olejom. Je možné aj túto časť vyčistiť Savom, alebo niečím iným?

  Odporúčate na terasu použiť tenkovrstvú lazúru? Ak áno, akú?

  Ďakujem za odpoveď.

 8. dobry den, ak mam novu postel – z borovicoveho dreva ale chcem dosiahnut bledsi odtien, ako naplavenina z mora..blede, vysusene, vysuchane drevo…. je vhodne savo aj v tomto pripade? nemoze mi to novu postel poskodit?

Pridaj komentár