Nemusíte mať záľubu v geometrii, aby vám lišty na stene sadli k úplnej dokonalosti. Stačí len pripustiť, že treba zmeniť prístup. Ak žiadny z kútov nemá presný 90-stupňový uhol, potom je úplným nezmyslom robiť 45-stupňové rezy pre spoje líšt. Inak sa raz bude spoj otvárať na lícnej strane, inokedy na rubovej.

Vnútorné uhly sú štandardom každej obdĺžnikovej miestnosti. Sú štyri každý z nich je trošku iný. Ak by sme dokázali lištu ohnúť tak, aby tvorila akýsi ohybný pánt, potom by nebolo problémom prispôsobiť ju tak, aby dokonale sadla na stenu. Keďže žiadna lišta ktorá opúšťa výrobné linky továrne takýto pánt nemá, musíme si ho vytvoriť.

Na začiatku je 45-stupňový rez, pri ktorom reliéf ustupuje pred zadnou plochou lišty. Čím presnejšie ho dokážete urobiť, tým bude výsledok lepší. Elektrická pokosová píla je dokonalou voľbou, ručná pílka s jemným zubom vedená v pokosnici môže fungovať tiež. Úlohou tohto rezu je ukázať líniu reliéfu.

DSC_3197

Jeden ťah ceruzy sa postará o to, aby ste krivku reliéfu videli lepšie. nech by ste sa akokoľvek snažili, nikdy by ste ju pomocou tohto pomocného pílenia nenakreslili. Hoci sme hovorili o tom, že uhly nehrajú úlohu, treba sa ich zbaviť.

DSC_3226

Stačí jeden plátok do lupienkovej pílky a môžete sa pustiť do rezania. Lištu treba zarezať tak, aby línia sledovala po krivke vyznačenej ceruzou. Pri prvom rezaní si vyskúšajte viesť pílový list kolmo, aby ste sa naučili kopírovať kontúry. Keď vám to pôjde, vyskúšajte si to znova, tentokrát s podpílením. Znamená to, že pílový list nachýlite tak, aby vrch zostal celý, ale rubová strana bola menšia.

DSC_3228

Odmena sa dostaví pri prvom priložení k reliéfu celej lišty. Bez ohľadu na to, či držíte lištu na spoji kolmo, alebo ju trochu nachyľujete vpred alebo vzad, vzniká tesný spoj ktorý pasuje a neotvára sa. Presne takýto spoj patrí do každého vnútorného rohu.

DSC_3232

Ani spoje líšt by nemali zostať iba pri obyčajnom pritisnutí jedného konca ku ktorému. Oko bude vždy vidieť rovnú spojovaciu líniu, ktorú prezradí tmel, iný odlesk farby, alebo trhlinka ktorá sa môže po čase objaviť, ak sa lišta začne zmršťovať.

DSC_3238

Riešením je zmeniť rovnú líniu spoja za rafinovanú krivku. Aj tentokrát bude riešenie jednoduchšie ako by sa mohlo zdať. Hoci spoj líšt zostane „na zraz“, namiesto rovného zapílenia príde na koniec líšt 45-stupňový uhol.

Spoj sa razom stráca, pretože zmenil podobu. Vyzerá omnoho lepšie ako ten tradičný. Navyše, vrchná lišta je predsadená pred zadnú, čím sa akákoľvek škára vzniknutá v budúcnosti stráca. Jednoducho ju nevidno, pretože je v zákryte.

DSC_3261

Vonkajšie rohy si budete musieť odbiť klasickou technikou. Našťastie je ich v miestnostiach minimum, takže vám nepokazia náladu. Ak je uhol rohu menší ako 90 stupňov, jednoducho ho natiahnete lištou do správnosti. Vznikne malá škárka pod lištou, ktorú hravo vyplníte tmelom.

DSC_3217

Ak je uhol väčší, potom na píle posuniete rysku máličko za 45-stupňov a na prvý skus vám to sadne. Vonkajšie rohy sa nájdu iba na výklenkoch, alebo rohoch v ktorých je zabudovaný komín. V našich končinách je to viac rarita ako pravidlo.

DSC_3253

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

9 KOMENTÁROV

  1. …a čo ak uhly nemaju presne 45°?…to je problem u starších stavieb, kde tie steny stale trocha „utekaju“ ☺…aj tu by ste vedel ako na to?..

  2. Jste dobří.Škoda ,že jste tak daleko od nás.Jsme již v důchodu a tak potřebujeme občas něco udělat a poradit.Aspon si u vás počteme a inspirujeme se.Hodně štěstí.Ruda Kraslice

  3. Ja som to pochopil, je to dobre vysvetlené. Proste pri vnútorných uhloch jedna lišta skončí zapílená rovno úplne na konci steny a druhá sa na ňu priloží s tým, že sa na jej konci spravý ten reliéf, aby to sadlo. Ak je uhol mierne väčší než 90°, tak sa pri pílení toho reliéfu pílka skloní smerom k rubu, aby to sadlo. Na ostré uhly (menšie než 90°) to netreba podpilovať.

Pridaj komentár