Stačí pár ťahov štetcom a drevo zmení svoj vzhľad. Smrek získa tmavé tóny staroby, čerešňa vymení červenkasté tóny za tmavohnedé, dub sa potiahne tmavou, čiernou patinou. Za týmto zázračným starnutím nie je ani žiadna lazúra, ani moderný náter od výrobcov farieb.

Ak ste si už niekedy všimli, že pri klincoch drevo starne najrýchlejšie, možno tušíte o čom je reč. Stačí zopár daždivých dní a na bielučkom dreve sa v blízkosti kovu vykreslí patina. Zo dňa na deň tmavne a vidno to rovnako jasne na novej doske obkladu, ako aj na starej výdreve humna či stodoly.

Čo tak spraviť malý zázrak a vynechať z tohto starnutia klince, dážď i čas? Všetko je vo vašej moci. Tento elixír nie je výsledkom bádania alchymistov, ale starou praktikou stolárskych majstrov. Jediné čo musíte spraviť je rozpustiť v octe oceľ.

DSC_0136

Môžu to byť klince, rovnako dobre však poslúžia kuchynské drôtenky alebo oceľová vlna. Čím jemnejší a tenší kov bude, tým bude jeho rozpúšťanie rýchlejšie. Spočiatku sa zdá, že sa nič nedeje. Po chvíli však zistíte, že sa objavujú drobné bublinky, ktoré začínajú nadúvať fľašku.

DSC_0147

Trvá týždne, kým ocot svojou žieravosťou kov nadobro rozpustí. Stratí jemný žltkastý odtieň, sfarbí sa do šediva a na dne sa objaví usadenina drobných kovových čiastočiek a úlomkov. Čím dlhšie elixír starne, tým je lepší.

DSC_3477

Jeho kvality si vyskúšate pomocou štetca priamo na dreve. V prvých sekundách sa nič nedeje, o chvíľu však vidno ako rýchlo drevo mení svoju farbu. Môžete experimentovať s riedením, aby ste dosiahli rôzne intenzity starnutia.

DSC_3491

Prednosťou tejto techniky je, že drevo mení farbu nielen na povrchu, ale v celej hĺbke do ktorej elixír presiakne. Ak sa k tomu začas pridá aj zopár slnečných lúčov, je to akoby ste mali svoj stroj času. Na fotografiách vidíte, ako sa smrek, borovica, jelša, dub a čerešňa prefarbili v priebehu niekoľkých minút.

DSC_3487

Hoci na hobľovanom dreve vyzerajú odtiene príjemne, pastelovo a čisto, pravdou je že už po niekoľkých hodinách začnú výrazne šednúť. Za všetkým treba hľadať soli železa, ktoré reagujú s tanínmi v dreve. Hoci je elixír priehľadný, drevo tmavne.

Efekt starnutia sa znásobí, ak je drevo brúsené, alebo kefované. Obvzlášť prirodzene vyzerá starnutie na neopracovanom drevenom povrchu. Ak elixír zriedite s vodou, zmení sa jeho pôsobenie. Hnedé tóny sa uberú do úzadia a vystupovať začnú šedé a modrasté.

Ak v tejto chvíli rozmýšľate, či je možné iným elixírom otočiť čas smerom späť, máme recept aj na zosvetlenie starého dreva. Písali sme o ňom pred nedávnom.

DSC_8407

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

3 KOMENTÁROV

    • Ocot stráca svoju typickú vôňu, pretože po reakcii so železom už kyselina octová nie je tým, čo bývala. Mení sa na soľ železa rozpustenú vo vode.

  1. Pán Gigel,
    mohli by ste mi poradiť nejaký overený hmotnostný pomer oceľových stružlín ku octu?
    Chcel by som nahradiť staršiu prevetrávanú fasádu novým sibírskym smrekovcom (117 m2), ktorý by som chcel
    mať šedý do 72 hodín. Pred 3 rokmi som smrekovec (mal 12-percentnú vlhkosť) pretrel napúšťacou fermežou a vyšpangloval po prístreškom. Na jeseň by som ho chcel fixovať na fasúdu. Ďakujem.

Pridaj komentár