Vezmete zopár starých dosiek, opílite ich okraje a zakrátite ich pod dvojicou uhlov, aby ste získali stavebnicu na lepenie. Z desiatich navlas rovnakých častí vám vyjde pekná vianočná hviezda.

Kedysi to bola paleta, kopcom naložená tvárnicami. Kdesi v tráve, zatlačená do blata rok po roku tratila svoju kondičku. Hoci nadobro stmavla a miestami sa ukázali aj huby, jej drevo ešte stále nebolo odsúdené do pece. Rozobral som ju, vysušil na podstienku a dnes prišiel čas na jej upotrebenie.

Ako môžu Vianoce súvisieť so starou, nahnitou paletou? Niekedy stačí dať jej ten správny tvar. Nič nebudeme brúsiť, kefovať ani natierať, sólo patrí píle a lepiacej pištoli. Hoci sa zdá byť táto hviezda príliš zložitá na domácu výrobu, po prvej máte istotu, že hravo zvládnete i ďalšie.

DSC_8865

Na jednotný formát

Že sú dosky na paletách nie rovnako hrubé je stará známa vec a platí to aj pre ich šírku. V tomto prípade nás hrúbka nezaujíma, drobné rozdiely iba prispejú k surovému vzhľadu. Šírka však musí byť jednotná a zdá sa, že pre približne polmetrovú hviezdu je 8 centimetrov ideálom. Čím širšie dosky sú, tým väčšia hviezda bude musieť byť, aby sa v jej vnútri vykreslil otvor v rovnakom tvare.

Najprv opíliť jednu stranu – pokiaľ možno tú rovnejšiu – potom druhú. Na stolovej píle to ide najjednoduchšie, kto má však trpezlivosť a šikovné ruky, môže si to vyskúšať aj priamočiarkou či maflíkom. Rez v smere vlákien je však vždy tým najnáročnejším. Celkovo treba desať dosiek dlhých približne 45 centimetrov alebo päť dvojnásobnej dĺžky.

DSC_8870

Konce zarezané pod uhlom

Geometria je úplne jednoduchá. Jeden koniec treba zarezať pod 54-stupňovým uhlom, potom vynechať 30-centimetrový kus dĺžky a druhý koniec zapíliť pod uhlom 18 stupňov. Ak to chcete len nakresliť na papier či drevenú latu, nie je v tom žiadna výzva. Ak to potrebujete skutočne napíliť, už je tam kumštovania viac.

Prvý uhol je najjednoduchšie napíliť na pokosovej píle. Na stupnicu však nepatrí spomínaných 54-stupňov, ale ich doplnok k deväťdesiatke. Akosi to už chodí tak, že stupnice sú počítané od stredu. V tomto prípade to bude 36, takže ak máte presne nastavenú pílu, je to bez akéhokoľvek zdržiavania.

DSC_8871

Po chvíli máte pred sebou kôpku lát, na ktorých sa vám možno budú rozpadávať odrezky, pretože praskliny môžu zachádzať riadne hlboko. Píleniu preto svedčí pomalšie tempo.

Zamerať s presnosťou

Vyznačiť druhý, 18-stupňový uhol nie je na opotrebovanom dreve vôbec jednoduché. S odstupom 30 centimetrov si najprv narysujete kolmú rysku, potom zbehnete uhol v smere prvého hrotu a rysky si vyznačíte aj tam. Čím presnejšie sa vám to podarí, tým bude lepenie jednoduchšie.

DSC_8877

Rezať každý kus samostatne ručnou pílou je síce možné, chyba by sa však bez akejkoľvek pravidelnosti rozrastala, neraz do nemožných rozmerov. Na pokosovej píle takýto rez nespravíte, do úvahy preto pripadá použiť nejaký prípravok.

Ja som použil ten, s ktorým na stolovej píle orezávam nohy pre stolíky. Je to akýsi vozík, do ktorého možno upnúť materiál vždy rovnakým spôsobom. Takže zlícoval som rysky s líniou pomôcky a naskrutkoval dve pomocné latky, aby som mal každý dielec usadený bez vymeriavania.

DSC_8878

Rezať kus za kusom

S takouto výbavou je rezanie viac otázkou opatrnosti ako šikovnosti. Vložiť, pritlačiť, zatiahnuť, spustiť pílu, odrezať, vypnúť, odmontovať. V tomto poradí kolo za kolom, až kým sa nenahromadí kopa hotových dielcov.

Rezanie vyžaduje opatrnosť, pretože veľké odrezky padajú na stôl vedľa pílového kotúča. Neznamená to však, že poputujú do pece. Hoci sú krátke na to, aby z nich bola hviezda s hviezdou vo vnútri, plnú hviezdu z nich bude možné zlepiť. Samozrejme až po tom, čo sa na pokosovej píle zarežú ich konce.

DSC_8881

Lepenie ukryje drobné nepresnosti

Najlepšou taktikou pre lepenie je použitie tavného lepidla. Nielen preto, že v polovičke spojov sa stretávajú proti sebe konce vlákien, ale aj preto, že sa môžu objaviť nepresnosti, s ktorými ste nepočítali. Ak sa v presnosti odchýlite čo i len o pol milimetra, pri desiatich spojoch, to už bude 5 milimetrov. A tento rozdiel treba kdesi ukryť. Lepšie povedané, rozptýliť do priestoru aby sa nesčítaval.

DSC_8885

Či spoje vytvoria škáru vo vnútri línií alebo vonku si rýchlo vymeriate pri zložení na stole. Pozorným okom rýchlo zistíte, aký rozdiel vám vznikol. Ako sa ho zbaviť? Pomocou klinčeka, ktorý vtisnete na roztiahnutie pri lepení každého spoja – vždy na správny koniec.

Najprv si zlepíte dvojice, vždy tak aby vznikol výrez malého trojuholníka na spoje. Potom zlepíte dohromady tieto pripravené zostavy. I tu si škáry vyložíte nachvíľu klinčekom, aby sa chyba rozprestrela rovnomerne.

Výsledok je výborný. Prvá hviezda vám zabrala možno hodinu, druhú už so skúsenosťami zvládnete za tretinu času.

DSC_8887

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

1 komentár

Pridaj komentár