Je to problém nejedného starého domu. Zo stropu visia krehké hliníkové káble, ktoré objímajú opustenú žiarovku. Hoci takéto svietidlo funguje, nevyzerá najlepšie. Za niekoľko hodín však môžete zmeniť svoj dom na nepoznanie.

Ak ste nikdy nepočuli o stropných rozetách (Marbet Decor), mali by ste spozornieť. Sú to reliéfne výlisky z polystyrénu, pod ktorými dokážete ukryť kadečo. Hoci aj stropný záves s kabelážou, ktoré pred šesťdesiatimi rokmi majstri murári neosadili na miesto, kam by patrili.

Nazrime preto do jednej obyčajnej vidieckej chodby, ktorú sa nám podarilo zbaviť dedičnej nedokonalosti. Tam, kde visela žiarovka v povetrí je dnes svietidlo, ktoré stojí menej ako najobyčajnejšia lampa v obchode.

DSC_9571

Príprava nezaberie veľa času

Sú káble v strede miestnosti alebo nie? Doposiaľ na tom možno príliš nezáležalo. Ak sa však v budúcnosti rozhodnete prizdobiť strop ozdobným lištovaním, mrzelo by vás, že ste si to neskontrolovali. V našom prípade je rozdiel viditeľný i voľným okom. Meriame teda strednú líniu chodby a robíme si značku na novom mieste.

DSC_9573

Ak dokáže rozeta trasu káblov zakryť, netreba nič riešiť, nejako sa to poddá, hoci aj drobnou drážkou v strope alebo rozete. Tak je to aj v našom prípade. Ak by však bolo treba na chodbe sťahovať lampu od schodiska do fyzického stredu miestnosti, bolo by to horšie. Už by sme sa nejakému zasekávaniu či tmeleniu nevyhli.

Vypíname teda istič svetelného okruhu, a vykrúcame von žiarovku a dávame opatrne dolu objímku z káblov. Tragédiou hliníka je, že pri každom ohybe starý vodič – ale aj jeho izolácia – praská a človek nikdy nevie, kedy ho zaskočí ulomenie. Opatrnosť je teda na mieste.

DSC_9577

Pružné predĺženie

Ak chceme namontovať novú objímku ktorú budeme musieť napasovať k rozete, bude nadovšetko praktické ak namiesto pevných drôtov budeme mať pružné lanká. Z nich sme si vyrobili predĺženie, ktoré nám zjednoduší manipuláciu.

DSC_9583

Cez sviatky možno počítať iba s tým, čo sa nájde v dielni. A tak i naše medené lanko s prierezom 2,5 mm² má zeleno-žltú izoláciu namiesto hnedej. Nič na tom, dôležité je, aby sme konce odblankovali a pocínovali. Vďaka takejto úprave budeme môcť pri spájaní smelo použiť akúkoľvek svorkovnicu.

Z tej našej sme si oddelili dva dieliky a naskrutkovali sme ju priamo na dvojicu pripravených vodičov. Bude to naše predĺženie, ktoré nám vychádza presne tak, ako sme si ho naplánovali.

DSC_9585

Úprava rozety

V strede rozety potrebujeme otvor s priemerom 75 milimetrov. Hoci je tam v našom prípade pekný dekoratívny reliéf, potrebujeme miesto na ktoré osadíme novú objímku. Keďže máme odrezok rúrky s rovnakým priemerom, nemusíme nič rysovať ani vymeriavať.

DSC_9589

Modelárskym skalpelom obchodíme obvod rúrky tak, aby nám čepieľka smerovala do vnútra. Vznikne tak akýsi tesný kónus, ktorý nám dá hrubú podobu otvoru. Keďže oblúk je tesný, čepieľka musí byť čo najužšia. Ulamovací nôž by nefunoval, otvor by bol kostrbatý a nepekný.

DSC_9590

Aby nám to všetko sadlo, potrebujeme ešte doladiť vnútornú plochu brúsnym papierom. Čím väčšie zrno má, tým lepšie sa s ním pracuje. Tentokrát máme v rukách P40, môže to byť čokoľvek do zrnitosti P120. Prehnutý papier akosi kružnicu rysuje sám od seba. Všetko sadne na prvýkrát.

DSC_9592

S rozetou na strop

Primeriavanie a značenie rysiek nie je pochabosťou z nezmyselnej precíznosti. Tie staré hliníkové vodiče musia kdesi zapadnúť, aby nám neprekážali. Možno ste si to nikdy neuvedomili, ale rôzne druhy roziet majú z rubovej strany rôzne profily dutín. V tejto našej nám kábliky sedia iba vtedy, ak ju správne otočíme. Inak by sme museli vyrábať nejaký jarček.

DSC_9593

Nadpájame teda predlžovacie vodiče a ako to pri elektrine vždy platí, lepšie je dvakrát si skontrolovať či je všetko vypnuté, akoby sa malo stať nešťastie. Nie je tu čo pokaziť, nie je sa kde pomýliť. Obozretnosť je však i tak na mieste.

DSC_9595

Odkedy máme montážne lepidlá v kartušiach, akékoľvek lepenie je hračkou. Vytlačíte z kartuše na rub rozety šúľok a všetko je pripravené na lepenie. Dôležité je vedieť iba to, že musíte vybrať lepidlo bez organických rozpúšťadiel. Vyskúšané máme Pattex FIX Power Extreme, určite ich však bude aj viac.

DSC_9597

Spoj vznikne hneď po tom, ako sa vám podarí rozetu pritlačiť k stropu. Je pevná, pružná a znesie dostatočný tlak na to, aby sa lepidlo roztlačilo do plochy. O tom, že všetko je ako má byť sa presvedčíte pohľadom na obvodovú škáru. Musí zmiznúť. Znamená to, že  aj kábliky sa uložili tak, aby neprekážali.

DSC_9599

Zostava, o akej vám nepovie nik

Doposiaľ to išlo ako podľa učebnice. Teraz však začíname s postupom, o akom vám nepovie žiadny predajca roziet, ani stropných svietidiel. Z malej improvizácie vzniklo riešenie, ktoré nám dokonale funguje vo viacerých miestnostiach, s viacerými modelmi roziet.

Začíname meraním hĺbky rozety. Potrebujeme vedieť, ako hlboko sa ukrýva povrch stropu pod jej kontúrami. Keďže povrch môže byť nerovný a kdesi môže byť prekážka, treba nájsť najmenší rozmer. K nemu prirátame 15 milimetrov a máme cifru, ktorej sa budeme držať.

DSC_9602

Z odpadovej PVC rúry s priemerom 80 milimetrov si režeme segment, ktorý nám vyšiel plytký, iba 30-milimetrový. Je to malá rozeta s málo plastickým stredom, už sme mali prípady kde sme rezali 8 centimetrov. Rez musí byť kolmý a hladký, pokosová píla je preto super pomocníkom. Rovnako dobre však poslúži aj ručná pílka s pokosnicou.

DSC_9603

Aby sme dostali z bočnej strany káble do rúrky, budeme potrebovať prechodový otvor. Mohli by sme ho vyrezať, vystrihnúť, vypíliť, my sme ho však vybrúsili na vretenovej brúske. Nie je dôležitá jeho veľkosť, ale to, aby boli hrany oblé. Na brúske sme preto zabili dve muchy jednou ranou.

DSC_9606

Brúskou vyrábame aj fazety – čiže skosenie či zaoblenie – na oboch koncoch rúrky. Chceme, aby sa nám čo najlepšie nasúvala do rozety, ale aby nám aj objímka vbehla na jej driek čo najlepšie. Náš rýchly montážny prvok teda vyzerá nesmierne presne, hoci sme detaily tvarovali len od oka.

DSC_9610

Montáž je otázkou minút

Rúrku, ktorá bude nosičom pre objímku potrebujeme vlepiť do rozety. Opäť použijeme rovnaké montážne lepidlo, avšak tentokrát ho nanesieme aj na strop, aj do otvoru rozety. Rúrka bude musieť ustáť ťah žiarovky, ktorá pri LEDkách s veľkým hliníkovým chladičom nemusí byť ľahká ako pierko. Zatlačenú rúrku len pozatierame prstom a uistíme sa, že všetko sedí ako treba.

DSC_9611

Objímka pre plošnú montáž je z Číny, je ich plný eBay i Aliexpress. Je to jednoduchá objímka pre upevnenie dvojicou skrutiek, ktorá je určená pre svetelné zdroje s príkonom do 40 wattov. Tejto podmienke vyhovujú všetky dnešné LED a CCFL svietidlá. Dve malé svorkovničky zachytia skrutkami káble a to je koniec celého zapájania.

DSC_9616

Teraz už treba len objímku nasunúť na vlepenú rúrku. Jej vnútorný priemer je presne 75 milimetrov, takže po zasunutí sedí tak pevne, ako by tieto dva dielce boli vyrobené jeden pre druhý. Nič netreba skrutkovať, nič netreba kotviť, objímajú sa dokonale.

DSC_9617

Výsledok stojí za to

Skúška je rýchla. Naskrutkovať žiarovku, nahodiť istič a kliknúť tlačidlom vypínača. Hoci ešte nejakú dobu potrvá kým lepidlo zaschne, a aj rozetu bude treba natrieť farbou, teraz je to najhoršie už za nami. Netrvalo to viac ako 20 minút a viac to nezaberie ani v žiadnej inej miestnosti.

DSC_9621

Ak budete najbližšie rozmýšľať o tom, ako si poradiť so starými stropnými lampami, spomeňte si na polystyrénové stropné rozety, ktoré sa po boku odpadovej rúry a objímky pre plošnú montáž môžu stať lacnou a peknou alternatívou. Zostava je priam dokonalá, tak prečo to neskúsiť?

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

7 KOMENTÁROV

    • O dôvodoch píšem v článku. Cez sviatky som doma hnedý lankový vodič nenašiel a pripadalo mi byť zbytočné preznačiť ho – na svorkovnici vidno pôvodné farby vodičov a pri dvoch kusoch tam v princípe namá byť čo iné, len prerušená fáza. Ale súhlasím, zaužívané pravidlá by sa mali dodržiavať.

  1. Presne toto som potreboval vedieť. Tiež nám na chalupe takto visia káble a nebolo toho, čo by sa ich bol chytil. Idem sa pozrieť na tie objímky, či ich predáva niekto aj v SR. Potom to už zbúcham s rozetami niekedy cez víkend dohromady.

    • presne to isté napadlo aj mne 🙂 nejaké tienidlo čipkované alebo niečo v tvare papierového košíčka na muffiny a bude to dokonalé. Nuž darmo, muži si všímajú farbu káblov, ženy tienidlo 🙂

  2. To lepidlo máte vyskúšané aj dlhodobo alebo nie? Ja som lepil v obývačke polystyrénové štvorce na strop a nakoniec som to musel celé strhnúť. Každý mesiac sa niečo odlepilo, skúšal som viac lepidiel, už by som sa do takej roboty nikdy nedal. Začínal som lepidlom na polystyrén od predajcu, pokračoval duvilaxom, potom nejakého mamuta či čo, ale nefungovalo to.

Pridaj komentár