Vezmite mocný akumulátorový skrutkovač, rozdeľte jeho výkon do rázových fragmentov a máte pomocníka, ktorý si poradí s veľkými skrutkami, vrutmi a silovým vŕtaním. Ak často vidíte ako vášmu skrutkovaču dochádza dych a zahrieva sa pri práci, mali by ste sa zamyslieť nad zmenou.

Rázový skrutkovač Lidl Parkside PDSSA 18 A1 spája v jedinom kompaktnom tele jemnú prácu akumulátorového skrutkovača a silný výkon rázových uťahovačov. Pod citlivou spúšťou máte pod kontrolou celú jeho prácu. Nie je tu nastavenie otáčok, nie sú tu prevodové stupne. Nič také v tejto kategórii dielenského náradia nepotrebujete. Stačí vám voliť smer otáčania.

Rázy, ktoré znásobujú silu motora

Kým akumulátorový skrutkovač pri práci vyhráva hudbu s monotónnym zvukom „zzzzzzzzz“ ktorý sa pri prekročení momentu zmení na rapkanie „tak-tak-tak„, pri rázovom skrutkovači razom spoznáte, že držíte v rukách iný typ náradia. Popevok „zzzz“ sa pri prvej záťaži okamžite zmení na typické „vr-r-r-r-r-r„. To znamená, že kdesi pod kapotou sa zmenila taktika skrutkovania tak, aby sa dosiahla vyššia sila bez namáhania motora.

DSC_9889

Princíp je jednoduchý. Namiesto toho, aby motor cez prevodovku otáčal vretenom v ktorom je uchytený skrutkovací bit, energia sa najprv prenáša do pružiny. Tá sa v celej otáčke napína, aby na konci preskočila západku a uvoľnila všetku energiu v jedinom momente. Vznikne tak silový ráz, ktorý dodáva potrebný výkon. Je to ako príklep, avšak tentokrát pôsobiaci v smere otáčania.

Ťažší, ale dobre vyvážený

Jeden-a-pol kilogramu jeho hmotnosti v ruke pocítite. Hoci je tento stroj napájaný ľahučkou Li-Ion batériou, presa len sa na jeho váhe podpísal väčší motor a robustnejšia prevodovka. Výrobcovi sa však podarilo vyladiť ergonómiu tak, aby ste aj pri dlhotrvajúcej práci dosiahli náležité pohodlie.

DSC_9980

S týmto strojom máme za sebou montáž podlahy na drevenom rošte, ale aj pokládku plechovej krytiny. Vďaka dobrému vyváženiu a hrubšej pogumovanej rukoväti sa váha do ruky prenáša bez toho, aby ste cítili predčasnú únavu v zápästí.

Páči sa nám aj uzavretá chrbtová plocha, ktorou zvykneme do záberu dotláčať stroj pri práci. Keďže vetracie otvory sú na bokoch, stroj sa pri takomto spôsobe práce neprehrieva. Ak k tomu všetkému prirátame LED prísvit pracovnej plochy, môžeme povedať že ide o model, ktorý bol vyladený pre pohodlie.

Ak by sme to chceli zhrnúť, s istotou môžeme povedať že sme v najvrchnejšej triede hobby náradia, za aké by sa nemusel hanbiť nejeden výrobca.

DSC_0428

Výdrž na celý deň

V dodávke rázového skrutkovača je dvojica 18-voltových Li-Ion akumulátorov s kapacitou 1,5 ampérhodiny a nabíjačka, ktorá zvládne dokončiť úplný nabíjací cyklus v priebehu jednej hodiny. Táto praktická výbava dáva práci voľnosť bez obmedzení.

Ak sa vyberiete na chalupu bez elektriny, aby ste na nej spravili potrebné opravy, pri intenzívnej práci vám zásoba energie vystačí na celý deň. Ak budete pracovať doma a kotviť veľkoplošný materiál, alebo skladať zostavu montovaného záhradného domčeka či garáže, ani v najkrutejšom scenári nestihnete vybiť jeden akumulátor rýchlejšie, ako sa vám druhý podarí nabiť. Za jeden deň i tak viac ako dva zánovné akumulátory nevyšťavíte.

DSC_0439

Každý z nich je pre rýchly prehľad o energetike vybavený tlačidlom s trojicou LEDiek, vďaka ktorým viete včas na čom ste. Rovnaký druh akumulátorov zdieľajú ešte dva stroje z ponuky Lidlu –  chvostová píla Parkside PSSA 18 A1 a uhlová brúska Parkside PWSA 18 A1.

Má silu aj jemnosť

Pracovné nástroje sa upínajú do štvrť-palcového šesťhranu, ktorý je vybavený objímkovou poistkou. Znamená to, že potiahnete prstenec vpred, zasuniete dnu skrutkovací bit alebo vrták so šesťhrannou stopkou a uvoľníte ho. Od tejto chvíle už nevypadne.

Vôľa je nepatrná, vreteno je súosové, netreba sa obávať žiadnych nepríjemností z nepresnosti. Práve naopak. Od prvého momentu máme pocit, že tento stroj pracuje s rovnakou jemnosťou a prechodom do silového momentu, ako je tomu pri lacnejších profesionálnych modeloch.

DSC_0043

S dôslednou precíznosťou dotiahnete pri spájaní dreva skrutku tak, aby sa hlava zapustila do roviny s okolitým povrchom, s razantným nábehom uvoľníte skrutku či vrut, ktoré uviazli v masíve vinou vlhkosti a korózie. Spúšťový spínač je citlivý a dáva presnú kontrolu nad rýchlosťou otáčok motora.

Páči sa nám, že rovnakú jemnosť ovládania možno dosiahnuť aj v pracovných rukaviciach. Ak  by sme sa chceli dostať ku konkrétnym číslam, môžeme povedať že otáčky sa v zábere pohybujú od 0 do 1800 RPM, pri voľnobehu do 2800. To je dostatočne svižné tempo nielen pre skrutkovanie tenších a jemnejších skrutiek, ale aj pre vŕtanie.

Silový moment rázov je 180 Nm, vďaka ktorému dostanete do smrekového trámu vrut s priemerom 8 milimetrov a dĺžkou 16 centimetrov. Omnoho viac poteší, ak zistíte že tento rázový skrutkovač má dostatok energie pre prácu s turboskrutkami s rovnakou dĺžkou – bez ohľadu na to, či ich nakrúcate do smrekového masívu, alebo do predvŕtanej diery v betóne či murive.

DSC_0426

Neraz sme nášho pomocníka využili i pri silovom vŕtaní. S trojbritými vrtákmi od Irwinu so sesťhrannými stopkami a samozavrtávacou špičkou sa môžete pustiť i do tesárskych prác, pri ktorých treba odstrániť hrubý materiál pri výrobe dlabov. I táto práca tomuto modelu svedčí bez náznakov preťažovania.

Je spoľahlivý a trvácny

Robustné vyhotovenie a dobré spracovanie detailov dávajú všetky predpoklady k tomu, aby tento stroj ustál záťaž, aká naň v rukách domáceho majstra pripadne pri hĺbkovej renovácii interiéru, stavbe záhradného domčeka, budovaní altánku, pokrývaní strechy, pokládke podláh i svojpomocnej výrobe nábytku.

DSC_0435

Lidl Parkside PDSSA 18 A1 (59,99€) by dokonca mohol ustáť aj v službách menšieho remeselníka, ktorý sa venuje ľahším montážnym prácam. Naďalej zotrváva v našich službách a veríme, že s odstupom času ho budeme konfrontovať s niektorým z ďalších modelov.

Je redaktorom víkendovej prílohy denníka SME, kde sa venuje témam dom, dvor, dielňa, záhrada. Záhradkárske a drobnochovateľské články publikuje v časopisoch Doma v záhrade, USS Záhrada, Recepty Prima Nápadů a Zahradnická kuchařka, o skúsenosti získané pri práci v dielni a na stavbe sa s čitateľmi delí v časopise Urob si sám. Aktívne prispieva i do časopisov Môj Dom a Tvorivé ekoBývanie.

12 KOMENTÁROV

  1. Dobrý deň,

    viete porovnať s aku-skrutkovačom rovnakej značky, ktorý je na jednom z obrázkov aj s týmto svojím bratrancom? Ktorý sa na čo viac hodí. Plánoval som totiž kúpiť práve aku-skrutkovač („uťahovák“), keď som narazil na vašu recenziu a nadobudol som dojem, že si mám kúpiť radšej rázový skrutkovač (o cca 20 € drahší). Chcem to na drobné občasné práce okolo domu. Ďakujem. Milan

    • Rázový Parkside má omnoho viac sily ako obyčajný, dajú sa do neho ale upínať iba nástroje so šesťhrannou stopkou. Takže ak treba hlavne skrutkovať, určite ten rázový. Ak je na prvom mieste vŕtanie, potom ten obyčajný.

Pridaj komentár